Əmlaka yatırım: 2025-də nələrə diqqət etməlisiniz?
2025-ci ildə daşınmaz əmlaka investisiya qoymaq üçün bir çox fürsətlər ...
Əmlak alqı-satqısı zamanı düzgün sənədləşmə prosesi çox vacibdir. Bu, həm hüquqi təhlükəsizliyi təmin edir, həm də gələcəkdə potensial problemlərin qarşısını alır. Bakıda mənzil alarkən, ilk növbədə, mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənədləri yoxlamaq lazımdır. Bu sənədlərə çıxarış (kupça) və digər mülkiyyət sənədləri daxildir. Satış müqaviləsi mütləq notarius tərəfindən təsdiqlənməlidir. Bu proses, həmçinin daşınmaz əmlakın dövlət qeydiyyatına alınmasını əhatə edir.
Əlavə olaraq, mənzil üzərində hər hansı bir şərtin (ipoteka, məhkəmə qərarı və s.) olub-olmadığını yoxlamaq vacibdir. Mənzilin hüquqi vəziyyətini aydınlaşdırmaq üçün peşəkar hüquqşünas məsləhəti tövsiyə olunur. Bu, alqı-satqı zamanı hüquqi riskləri minimuma endirir. Sonda, müqavilədə bütün detalları və öhdəlikləri açıq şəkildə göstərmək alıcının hüquqlarını qoruyacaq.